Gięcie rur oraz walcowanie profili stalowych kompleksowa obróbka metalu

1. Na czym polega walcowanie rur?

Walcowanie rur (lub inaczej gięcie rur) jest procesem, który polega na przekształceniu prostego elementu do kształtu o pożądanym promieniu lub średnicy. A pisząc jeszcze prościej, walcowanie pomoże nam przekształcić podłużną rurę w łuk, okrąg lub nawet spiralę

2. Czym jest walcowanie profili?

Walcowanie profili to proces bliźniaczy do gięcia rur. Jedyną różnicą jest inny rodzaj elementu poddawanego obróbce.

Na giętarce rolkowej (patrz pkt. 3) z powodzeniem możemy walcować:

  • ceowniki 
  • kątowniki 
  • płaskowniki
  • profile
Gięcie rur w celu uzyskania łuku, okręgu lub spirali

3. Czym giąć rury i walcować profile?

Urządzeniem wykorzystywanym do walcowania rur jest specjalistyczna maszyna zwana giętarką rolkową, zwijarką lub po prostu walcarką. Giętarka wyróżnia się trzema rolkami (giętarka trójrolkowa), z których przynajmniej jedna jest ruchoma. To przez rolki „przeciska się” obrabiany przez nas materiał. Odległość między rolkami determinuje kąt wygięcia elementu — ciasne ustawienie rolek spowoduje mniejszy promień walcowania rury, a więc ostrzejszy łuk, i odwrotnie.

Zasada działania giętarki trójrolkowej

Na rynku istnieją różne rodzaje giętarek rolkowych, a niektóre z nich dostępne są w przystępnej cenie — kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Takie budżetowe urządzenia na pewno znajdą swoje zastosowanie w niewielkich warsztatach ślusarskich lub sytuacjach, w których niekoniecznie zależy nam na powtarzalności i dokładności otrzymanych produktów, a sam materiał (rura lub profil) jest raczej niewymagający, tzn. łatwy w walcowaniu. W innym wypadku możliwości słabszych giętarek mogą okazać się niewystarczające.

4. Usługowe gięcie i walcowanie rur w giecierur.eu

Do usługowego gięciu i walcowania rur nasza firma wykorzystuje m.in. trójrolkową hydrauliczną giętarkę z programatorem cyfrowym. Urządzenie to pozwala walcować rury o dużej średnicy i grubych ściankach, a cyfrowy programator i hydraulika zapewniają dużą moc, dokładność oraz seryjną powtarzalność produkcji. Maszyna może działać w pionie lub poziomie (na leżąco), dzięki czemu nie ma znaczenia długość poddawanej gięciu rury.

Trójrolkowa giętarka hydrauliczna będzie optymalnym rozwiązaniem dla większości zleceń polegających na walcowaniu rur. Świetnie sprawdzi się w przypadku zamówień masowych dla przemysłu, jak i niskonakładowych dla klientów detalicznych.

W przypadku zamówień seryjnych/stałej współpracy chętnie rozbudujemy nasze zaplecze osprzętowe i dostosujemy je do potrzeb kontrahentów.

5. Gięcie trzpieniowe - kiedy samo walcowanie rury to za mało.

W naszym parku maszynowym posiadamy też półautomatyczną, hydrauliczną giętarkę trzpieniową z serwomechanizmem obrotu pozwalającym tworzyć zgięcia w różnych kierunkach (3D).

Gięcie trzpieniowe to metoda gięcia rur, w której specjalny stalowy pręt — tzw. trzpień — umieszczany jest wewnątrz rury w czasie jej zginania. Pozwala to na gięcie rury bez marszczeń i pęknięć w miejscu zginania. Gięcie trzpieniowe sprawdzi się idealnie w przypadku obróbki rur o cienkich ściankach i ciasnym promieniu (również promieniu 3D).

6. Kompleksowa obróbka plastyczna metalu z giecierur.eu.

Świadczymy szeroki katalog usług związanych z obróbką metalu. Poza walcowaniem rur i profili stalowych oferujemy również:

Porozmawiajmy o Twoim nowym projekcie

Jesteśmy innowacyjnym zespołem z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc – skontaktuj się z nami. Wycenę usługi otrzymasz za darmo.

Skontaktuj się z nami

Jeśli chciałbyś nawiązać z nami współpracę lub masz pytania dotyczące oferty, zadzwoń do nas lub wyślij wiadomość za pomocą formularza kontaktowego. Odpowiemy niezwłocznie.

Siedziba firmy

Kolechowice Kolonia 3, 21-110 Ostrów Lubelski
Znajdź nas na mapie

Numer telefonu

+48 605 871 002

Formularz kontaktowy